Hnojnice - Možná jste si toho místa někdy všimli, když jste jeli po nedaleké silnici. Nenápadný bývalý lom u obce Hnojnice na Lounsku skrývá ale světový unikát: Kamenná slunce.
Tato národní přírodní památka „Kamenná slunce“ se nachází na jediném místě na světě, v západní části Českého středohoří. V odkrytém řezu pahorku jsou vidět pozůstatky někdejší sopečné činnosti. Ve stěně vytvářejí nerosty zvláštní struktury, které připomínají kresbu slunce s paprsky.
Příroda zde vytvořila desítky malých „kamenných sluncí“ a najdeme je v malém, opuštěném lomu v údolí Hnojnického potoka, asi 1 km od obce Hnojnice, při silnici z Libochovic směrem na Libčeves a Most.
Pokud si prohlédneme stěnu bývalého lomu zblízka, uvidíme cihlově zbarvené balvany, které tvoří středy – jádra sluncí a z nich směřují paprsky na všechny strany. Na některých místech zůstaly po jádrech jen malé dutiny nebo jamky. To je důsledek zvětrávání i vandalismu. Geologové vysvětlují vznik těchto unikátních útvarů tak, že ve třetihorách při sopečném výbuchu, bez výlevu lávy, vzniklo nálevkovité hrdlo, do kterého padal sopečný prach a jílovité úlomky ze stěn prázdného sopečného komína.
Tyto úlomky byly chladnější než okolní jemnozrnité tufy (druh horniny ze sopečného popelu vyvrženého během sopečné erupce a postupem času sjednoceného do jednolité masy) a proto se od nich okolní rozžhavený materiál ochlazoval a v důsledku smršťování paprskovitě rozpraskal.
Zatím tento fenomén nebyl popsán na žádném jiném místě na světě a proto bylo místo (po objevu geologa M. Malkovského v roce 1953) vyhlášeno chráněným územím a od roku 1992 je navíc také přírodní památkou. Lokalita je zajímavá také tím, že se zde vyskytuje krásná květena, např. Len rakouský či Bělozářka liliovitá.