ORLEN na pumpách vydělává na jídle a pití stejně jako na palivu

22.05.2026 06:49 2222 zhlédnutí
Autor článku
Jitka Fárová

ČR – Čerpací stanice v Česku už dávno nejsou jen místem pro natankování nádrže. Na benzinkách sítě ORLEN se trend rychlého občerstvení a doplňkového prodeje rozrostl natolik, že příjmy z tohoto nepalivového segmentu poprvé v historii vyrovnaly zisky z prodeje samotných pohonných hmot. Firma proto do svého konceptu Stop Cafe masivně investuje a od poloviny května nasazuje novou letní nabídku nápojů i jídla.

Málokdo ví, že gastronomické trendy pro sedm evropských trhů, kde skupina ORLEN působí, vznikají v Česku. V pražském kompetenčním centru experti vyvíjejí vlastní receptury, které pak řetězec rychle nasazuje v jednotlivých zemích s ohledem na místní chutě řidičů.

„V segmentu nepalivových produktů dlouhodobě zaznamenáváme dynamický růst. Před rokem jsme začali rozvoj tohoto segmentu pro všech sedm evropských zemí řídit z Prahy. Mám radost, že se nám daří efektivně sdílet zkušenosti z jednotlivých trhů,“ uvádí Agnieszka Bobrukiewicz, členka představenstva skupiny ORLEN Unipetrol odpovědná za maloobchod.

Multifunkční centra i pro elektromobilisty 

Proměna klasických benzinek v multifunkční zázemí souvisí také s nástupem elektromobility. Řidiči, kteří na stanicích dobíjejí svá auta, zde tráví více času a vyžadují kvalitní servis – od rychlých nákupů na cesty až po plnohodnotné občerstvení.

Podle Rostislava Moravce, ředitele sítě čerpacích stanic ORLEN v Česku, zákazníci dnes od pump očekávají mnohem více než jen kvalitní paliva. To, že se příjmy z gastra a doplňkového prodeje vyrovnaly prodejům benzínu a nafty, je podle něj jasným důkazem, že sázka na rozvoj služeb byla správným krokem.

Na vybraných čerpacích stanicích se již od 18. května objevují nové letní drinky a rozšiřuje se nabídka privátních značek. Řidiči mohou na cestách osvěžit například:

  • Čerstvými smoothies: kombinace pomerančové šťávy s mangem nebo ananasem a špenátem.
  • Nealko limonádami: příchutě grep, citron a populární Orange Spritz.
  • Ledovou kávou: makadamiové frappé nebo netradiční grepový a růžový espresso tonic.

Gastronomické novinky míří i na festivaly

Své gastro novinky ORLEN testuje a představuje také mimo dálnice a silnice. Po plzeňském Fresh Festivalu zamíří speciální zóny s občerstvením do Pardubic a Slavkova u Brna.

Návštěvníci zde mohou ochutnat produkty typu „grab&go“ (k jídlu na cestu i k domácí přípravě) včetně novinek, které vznikly ve spolupráci se známým šéfkuchařem Romanem Stašou. Od června navíc síť na svých stanicích spustí prodej nové generace sendvičů vyráběných v Česku, mezi kterými nebude chybět rustikální sendvič s trhaným hovězím masem nebo varianta s pastrami a lanýžem. (TZ/ORLEN Unipetrol)

Informace o autorovi Jitka Fárová

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)
Zprávy
Tyranovi Karlu Novákovi (v černé mikině s nápisem na rukávu) soud vyměřil souhrnný trest ve výši 15 let. Foto: Redakce
Předchozí článek Jitka Fárová  21.05.2026 1431
Tyran ze Siřemi se u soudu přiznal: Za brutální věznění a mučení ženy dostal vysoký trest
Ústí nad Labem - Dvaačtyřicetiletý muž, obžalovaný z měsíce trvajícího věznění, znásilňování a...
Zprávy
Foto: Hasiči Tuchořice/L.Richter
Následujicí článek Jitka Fárová  22.05.2026 2335
Včelí roj u školy v Lipenci. Hasiči ho s včelařem bezpečně odchytili
Lipenec - Tuchořičtí hasiči vyjížděli ve čtvrtek k základní škole v Lipenci, u které se usídlil...

Nové články

K tématu