Vzácný samopal z meziválečné éry: Zbraňová amnestie v Ústeckém kraji vydala unikátní kousek

29.01.2026 11:00 530 zhlédnutí
Autor článku
Jitka Fárová

Chomutovsko – První měsíc zbraňové amnestie v Ústeckém kraji přinesl nečekaný nález. Mezi desítkami odevzdaných kusů se na Chomutovsku objevil ojedinělý německý samopal, který kdysi sloužil elitním jednotkám. Od začátku roku do konce ledna odevzdali občané v našem kraji policistům celkem 57 zbraní, 228 kusů střeliva a dva kusy munice.

Největší pozornost odborníků i policistů vzbudil nález na Chomutovsku. „Byl odevzdán také ojedinělý samopal, který se jen tak nevidí,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová. Jedná se o německý samopal Vollmer-Erma EMP ráže 9 mm Luger, vyráběný v letech 1925 až 1940. Tato zbraň byla ve své době moderním nástrojem policejních složek a speciálních vojenských jednotek. Její specifickou výhodou byl zásobník umístěný z boku, což střelcům umožňovalo mnohem pohodlnější a efektivnější střelbu v leže. 

Historická hodnota a další osud zbraní

Určit přesnou cenu takového úlovku je složité. Odvíjí se od technického stavu, značení, míry koroze či funkčnosti konkrétního kusu. Pro představu se cena i znehodnocené zbraně tohoto typu pohybuje okolo 24 000 Kč.

 

Foto: Policie ČR

Všechny odevzdané zbraně a střelivo nyní prozkoumají balistici. Ti musí ověřit, zda s nimi nebyl v minulosti spáchán trestný čin. Pokud se neprokáže žádná kriminální souvislost a zbraň nefiguruje v pátrání, má nálezce šanci si ji legálně ponechat. Do šesti měsíců si může zažádat o vydání potřebných dokladů, které ho k držení zbraně opravňují.

Amnestie pokračuje: Jak postupovat? 

Zbraňová amnestie má v České republice dlouhou tradici; letos probíhá již pošesté. Při poslední akci v roce 2021 lidé v celé zemi odevzdali nebo si nechali zaregistrovat téměř 3 700 zbraní a neuvěřitelných 133 000 kusů střeliva.

Policie připomíná, že zbraně lze odevzdat na kterékoliv služebně. Zásadní varování se však týká munice:

  • Výbušniny nenoste na policii: Granáty, miny či jiné výbušniny nikdy nepřevážejte.
  • Volejte 158: V případě nálezu munice nahlaste situaci na tísňovou linku.
  • Odborný postup: Na místo dorazí policisté, kteří situaci zkonzultují s pyrotechnikem. Ten následně určí, zda si nebezpečný předmět převezme, nebo jej zlikviduje jiným způsobem.
Informace o autorovi Jitka Fárová

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)
Zprávy
Foto: Policie ČR
Předchozí článek Jitka Fárová  29.01.2026 2754
AKTUÁLNĚ: Sněžení komplikuje dopravu na Lounsku. Policisté řeší vyprošťování na D7 i střet kamionů
Lounsko - Sníh nepřestává padat a na Lounsku policisté aktuálně řeší několik nehod. Jedna se stala...
Zprávy
Body se přeměnily v peníze na podporu sportu. Foto: ORLEN Unipetrol
Následujicí článek Jitka Fárová  29.01.2026 444
Body, které plní sportovní sny: Zákazníci sítě ORLEN darovali dětem přes půl milionu korun
ČR – Více než 12 300 zákazníků sítě čerpacích stanic ORLEN dokázalo, že i sbírání věrnostních...

Nové články

K tématu