Louny - Pramen Luna může být využíván k léčebným účelům. Ministerstvo zdravotnictví ČR dalo městu povolení k jeho vnějšímu užití formou rehabilitačních koupelí. Současně s tím představuje město Louny nové logo pramene.
Snaha města o uznání pramene za léčebný byla dlouholetá. „Jsem rád, že se toto úsilí podařilo po několika letech dotáhnout. Chceme pramen mnohem více zviditelnit a máme i další plány, které si ale zatím nechám pro sebe. Potenciál pramene je do budoucna výrazně větší, než si dnes dokážeme představit,“ pochvaluje si starosta Loun Milan Rychtařík.
Dostat povolení od ministerstva není přitom jednoduché ani samozřejmé. „Město muselo splnit řadu podmínek. Museli jsme vyměnit zkorodované zařízení, nainstalovat měřící zařízení pro monitoring teploty, průtoku a tlaku vody. Taky musíme mít odborníka, který se o pramen stará. Je jím hydrogeolog Tomáš Vylita,“ uvedl mluvčí města Marcel Mihalik.
Město Louny současně představuje nové logo pramene Luna. Autorem je grafický designér Mikuláš Beck. „Podoba loga vychází z inspirace rukopisem lékařských předpisů. Dynamické křivky evokují spojení mezi léčivými účinky a odborností zdravotnického prostředí. Logo tak stylově i symbolicky propojuje moderní design se silou přírody,“ přibližuje vedoucí odboru majetkové správy Zuzana Králová.
Logo je zpracováno v několika variantách. Dominantní podoba kombinuje ručně psané slovo „Luna“ s nápisem „Léčivý pramen Luna“. Vizuální styl je doplněn jemnými křivkami, které budou použity v propagačních materiálech, na dárkových předmětech či informačních tabulích. Barevnost vychází z hlavní modré a krémové palety, podtrhující čistotu a přírodní charakter pramene.
Pramen Luna je unikátní. (Psali jsme v minulosti ZDE). Jedná se alkalickou kyselku o kapacitě 15 litrů za minutu, ale její význam mnohonásobně převyšuje objem. Jde o nejhlubší minerální vrt v zemi, který sahá do hloubky přibližně 1 100 metrů. Současně má nejvyšší známou mineralizaci v České republice: 17,5 gramů rozpuštěných solí na litr. Dominují sodné kationty a chloridové anionty, ale voda obsahuje i lithium, stroncium, brom, fluor či bor.
Blahodárné účinky má zejména vnější aplikace, například při léčbě kožních onemocnění. Pramen je v Lounech volně dostupný na v sídlišti U Spravedlnosti, v zahradě bývalé nemocnice a jeden z jeho vývěrů je přímo v Domově pro seniory U Pramene. (TZ)